Ziua Mondială a Apei

Ziau Mondială a Apei  a fost sărbătorită de către elevii liceului nostru, miercuri 22 martie 2017.

Elevii clasei a VII-a A sub îndrumarea doamnei profesor de chimie Alina Imbăruș au pregătit o sesiune de lucru având ca temă „Apa”. Elevii au realizat și prezentat planșe tematice, au întocmit referetate care au avut ca subiect de cercetare această subtanță chimică indispensabilă vieții.

Tematica acestei activități a fost reducerea cantității de ape uzate și reutilizarea acestora.

În finalul activității elevii au exprimat următoarele concluzii:

  • -să îmbunătățim calitatea apelor reducând gradul de poluare
  • -să încetăm să mai aruncăm gunoaie la întâmplare
  • -să reducem emisiile de substanțe și materi chimice periculoase
  • -apa este una dintre principalele surse de viață.

Cele mai bune lucrări au fost premiate. Astfel , Crișan Ligia a obținut premiul I, Ivan Nikolett și Bleicziffer Karina au obținut premiul al II-lea, iar Horvath Fani a obținut premiul al III-lea. Au fost recompensate cu mențiuni lucrările următorilor elevi: Andra-Zaboș Viktoria, Pentek Iulia, Secheli Alexandra, Macavei Alina, Todor Ana-Maria, Curea Claudia, Szamboc Alexandra, Raț Adrian, Borz Patric, Lazăr Lorand, Sărmaș Cristian.

Comments are closed.