Ziua Armatei Române

          Ziua Armatei Române, sărbătorită de către Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” Pecica Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” Pecica a organizat, miercuri, sărbătorirea Zilei Armatei Române într-un cadru special și grandios.

              Evenimentul care a avut loc la sala festivă a Primăriei s-a desfășurat în cadrul manifestărilor prilejuite de Centenarul Unirii și s-a bucurat de participarea unor oficilități de marcă: viceprimarul orașului Pecica, Miodrag Stanoiov, mr. Adrian Ponta (MAPN), consilierii locali Vasile Chifor și Anca Chevereșan, directorul Casei de Cultură, Eugenia Pete, precum şi directorii liceului pecican, Daniel Toth şi Blazena Karkus. Manifestarea a debutat cu intonarea Imnului de Stat de căre corul liceului, dirijat de către prof. Alexandru Zaharia, iar amfitrionul și inițiatorul festivităților, prof. Radu Morariu, a ținut un discurs evocând însemnătatea acestei zile.

                Au mai luat cuvântul, printre cântece patriotice și poezii recitate de către elevele Amalia Târnovan și Cristina Kukta, mr. Adrian Ponta, viceprimarul Miodrag Stanoiov, consiliera Anca Chevereșan și, bineînțeles, directorul școlii, prof. Daniel Toth, care a mulțumit invitaților și a felicitat profesorii și elevii implicați în organizarea și desfășurarea sărbătoririi Zilei Armatei Române: profesorii Radu Morariu, Camelia Chifor, Nicoleta Dudaș, Marta – Maria Balazs și Elisabeta Andronie. În rândurile publicului care a umplut sala s-au aflat numeroși elevi, care au fost vădit emoționați de acestă lecție de istorie desfășurată altfel. Cei prezenți au avut ocazia, de asemenea, să admire o inedită expoziție cu lucrări plastice, coordonată de profesorii Blazena Karkus și Marta Balazs. 

Camelia Chifor.

Comments are closed.