Proiecte

Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” este o școală interesată a dezvolta o serie de activități extrașcolare, atât la nivel local cât și la nivel național și internațional. Avem deja  o bogată experiență în a derula astfel de programe și proiecte, realizând în fiecare an școlar diferite partneriate cu diferite instituții din țară și de peste hotare.

În anul 2007, liceul nostru a fost reprezentat de către profesor Camelia Kallos la un seminar de contact în Slovenia, în cadrul  programului LLP-Comenius, cu tema „Virtual neighbor – Online collaboration in the classroom”, unde au fost puse bazele unui viitor parteneriat multilater Comenius.

În anul 2008, profesor Simona Szedlak de la școala noastră a beneficiat de un grant pentru o mobilitate individuală la un curs de formare în Suedia, tema cursului fiind „Outdoor education”, o experiență de învățare prin aventură în natură.

În perioada 2008-2009 profesorii Claudia Balaș, Daniel Toth și Camelia Kallos au benefiat de un grant pentru a participa la cursuri de formare pe tema „Managementul calităţii în învăţământul tehnic arădean”, cursurile desfășurându-se la diferite instituții de învățământ din Finlanda, țară renumită pentru sistemul ei educațional performant.

În perioada 2008-2010 școala noastră a fost coordonatoarea unui proiect multilateral Comenius, numit „European Journey through Legends” în parteneriat cu școli din urmatoarele tari: Italia, Spania, Turcia, Grecia, Polonia. Mobilitățile în și din toate aceste țări au avut loc cu elevi și cadre didactice.

De asemenea un alt proiect pe care școala l-a coordonat a fost  în cadrul programului european Leonardo da Vinci și a avut titlul  „European Mobility for a better integration on labour market from furniture industry” (“Mobilitate europeana pentru o buna integrare pe piata muncii in industria mobilei”).  În perioada 20 martie – 17 aprilie 2011, 16 elevi ai Grupului Școlar “Gheorghe Lazăr” Pecica, însoțiți de profesor inginer Țîrle Dorina și profesor Daniel Toth, director adjunct al unității școlare mai sus menționate, au efectuat o mobilitate în Polonia, în cadrul unui proiect finanțat din fondurile europene.

Un proiect in derulare se numeste „Reach the Sky”,  proiect Erasmus + , unde 10 cadre didactice si 20 de copii sunt implicati intr-un proiect international, in perioada 2015-2016, acestia urmand a derula vizite in cinci tari europene: Romania, Polonia, Spania, Slovenia si Turcia.

Alte parteneriate încheiate pe baza acordurilor de parteneriat și proiecte in derulare au loc cu următoarele institutii:

1. Primaria Orasului Pecica
  2. Universitatea ,,Aurel Vlaicu” Arad
  3. Universitatea de Vest ,,Vasile Goldis” Arad
  4. Facultatea de Elecrotehnica si Electroenergetica
  5. Facultatea de Horticultura si Silvicultura Timisoara
  6. Fundatia pentru Evaluarea Competentelor in Educatie
  7. Scoala Gimnaziala 27 Timisoara
  8. Asociatia ,,Impreuna Suntem Viitorul”Arad
  9. Liceul Teoretic ,,Mihail Sadoveanu” Neamt
  10. Gradinita PP ,,Gradinita Prieteniei “
  11. Scoala Gimnaziala ,,Grumazesti” Neamt