Obiceiuri de Crăciun

Catedra de Limba și literatura română, în colaborare cu cea de Istorie, a Liceului Teoretic „Gheorghe Lazăr „Pecica a organizat miercuri, 19 decembrie, o activitate comună prin care s-au trecut în revistă tradițiile și obiceiurile de Crăciun.
Coordonatorul acesteia a fost prof. Lavinia Biț.
Elevi din mai multe clase au prezentat lucrări despre tradițiile și obiceiurile de Crăciun locale, românești și internaționale.
Invitată a fost și prof. Delia Cheveresan, care, în deschidere, a vorbit copiilor despre Crăciunul de odinioară din propria sa familie, sărbători petrecute în bătrânul Hodoș-Bodrog.
La activitate au participat directorii liceului nostru, prof. Daniel Toth și prof Blazena Karkus, precum și prof. Petra Berindea, cea care a ajutat elevii în realizarea lucrărilor power point.
La final, toți cei prezenți au colindat, ajutați cu pricepere de prof. Marta Balazs.
De acum, copiii așteaptă să se bucure de sărbători în familie și de binemeritata vacanță!