„Ascultă 5 minute de muzică clasică”

Eleva Vivien Antal câștigătoare la concursul „Ascultă 5 minute de muzică clasică” organizat de Radio România Muzical

Radio România a semnat un parteneriat cu Ministerul Eucației Naționale în 2014 în vederea organizării unui program national, educativ și cultural, cunoscut sub denumirea „Ascultă 5 minute de muzică clasică”. Proiectul își propune să apropie copiii de muzica clasică în cel mai simplu mod, prin audiția concretă a materialelor puse la dispoziție de Radio România Muzical care includ atât o lucrare muzicală, cât și o poveste despre acea piesă muzicală. Copiii au și posibilitatea de a participa la un concurs derulat online cu întrebări în legătură cu lucrările ascultate
În școala noastră acest proiect se desfășoară din octombrie 2016. Anul acesta, în cadrul concursului „Ascultă 5 minute de muzică clasică” organizat de Radio România Muzical în perioada 26 februarie – 4 martie 2018, eleva liceului nostru Vivien Antal, din clasa a VI-a A, coordonată de domnul profesor Alexandru Zaharia, a răspuns corect la cele două întrebări de pe site-ul Radio România Muzical http://www.romania-muzical.ro/5-minute/câștigând prin tragere la sorți o diplomă și un CD cu muzică clasică. Felicitări Vivien!

Comments are closed.